Ćwiczenia kalisteniczne – na co mają wpływ?

Ćwiczenia kalisteniczne

Kalistenika to ćwiczenia, które odbywają się przy wykorzystaniu masy własnych mięśni. W tym celu korzysta się nie z profesjonalnych przyrządów, jakie można spotkać w tradycyjnej siłowni, ale z elementów, jakie znajdują się naturalnie w naszym otoczeniu. Tym samym, ćwiczenia kalisteniczne mogą odbywać się z powodzeniem w domu, parku, placu zabaw czy rynku miasta. Treningi mogą mieć miejsce zarówno na twardym jak i miękkim podłożu, zupełnej płaszczyźnie jak i nierównościach – z powodzeniem ćwiczy się na przykład na schodach.

To, że do ćwiczeń nie wykorzystuje się sztangi ani hantli nie oznacza, iż trening kalisteniczny nie jest skuteczny. Okazuje się, że ćwiczenia tego rodzaju wpływają na niemalże wszystkie mięśnie naszego ciała. Co więcej, kalistenika to ogrom elementów akrobatycznych wiec ciało pozostaje w świetnej kondycji ruchowej. Do najczęściej wykonywanych ćwiczeń w zakresie tej techniki aktywności fizycznej zaliczają się przysiady, podskoki, podciągnięcia, brzuszki, pompki, mostki, stania na głowie. Wiele elementów to połączenie tradycyjnego treningu siłowego w połączeniu z gimnastyką artystyczną.

Osoby, które prowadzą systematycznie ćwiczenia kalisteniczne, dokładnie w ten sam sposób wpływają na rozbudowę tkanki mięśniowej jak ci, który wybierają standardową siłownię. Żadna siłownia nie wpłynie jednak w tak szybkim tempie na rozwój naszego ciała, patrząc na szybkość, zwinność, elastyczność ciała czy modelowanie całej sylwetki.