Podejrzenie złamania nogi – co robić?

ostry dyżur ortopedyczny Warszawa

Nieszczęśliwy wypadek, niefortunny upadek, a może sportowa kontuzja? Bez względu na przyczynę złamania kończyny dolnej, w każdym przypadku należy czym prędzej postarać się o natychmiastową diagnostykę oraz leczenie.

Jak rozpoznać złamanie nogi? Taka możliwość wynika jedynie z zastosowania badania rentgenowskiego, czyli prześwietlenia kończyny. To tak naprawdę jedyny sposób, by móc potwierdzić podejrzenia.

Pamiętajmy, że objawy złamania nogi są na tyle dokuczliwe, że trudno je bagatelizować. Pojawia się niezwykle silny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, nie pozwala chodzić, ale jest też obecny w czasie spoczynku. Złamana kończyna boli zazwyczaj tak bardzo, że pacjent nie zwleka z udaniem się do specjalisty w celu profesjonalnej diagnostyki. Najczęściej wybieraną placówką jest ostry dyżur ortopedyczny. Warszawa posiada takich kilka, również prywatnych i trzeba przyznać, że jest to najlepsza opcja, by w ekspresowym tempie móc uzyskać pomoc.

Należy pamiętać, że lekarze rozpoznają różne rodzaje złamań nóg, a te najbardziej skomplikowane mogą wymagać zabiegów chirurgicznych. Inaczej wywołają trwałe unieruchomienie nogi.

Leczenie złamania kończyny najczęściej następuje poprzez jej usztywnienie gipsem albo ewentualnie ortezą. Wiele zależy od miejsca złamania nogi oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.

W zakres leczenia złamania nogi nierzadko wchodzi również jej późniejsza rehabilitacja. To nie tylko masaże, ale także ćwiczenia korekcyjne. Całkowity powrót do zdrowia pacjenta trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. To również kwestie indywidualne.