Skuteczne leczenie stawu barkowego

artroskopia barku

Uraz stawu barkowego to dysfunkcja, która spotyka najczęściej sportowców. Może wynikać z uszkodzenia mechanicznego, ale też zbytniego przeciążenia czy naciągnięcia. Z tym problemem borykają się przede wszystkim ci, którzy doznają upadku na bark. W grupie sportowców wyróżnia się tutaj piłkarzy, narciarzy czy siatkarzy. Oczywiście osoby, które czynnie nie uprawiają żadnej dyscypliny sportowej, także mogą narazić się na uraz stawu barkowego. Do upadku i jego dysfunkcji może dojść zawsze, przede wszystkim na oblodzonej nawierzchni drogi.

W przypadku uszkodzenia stawu barkowego warto wiedzieć, jakie kroki musi podjąć poszkodowany, by jak najszybciej wrócić do dotychczasowej aktywności. Nie da się ukryć, że problemów z barkiem nie można bagatelizować. Silny ból najczęściej kieruje od razu do ortopedy. W miejscu urazu może powstać obrzęk, zaczerwienienie, a pacjent nie może swobodnie poruszać ręką, a nawet całym tułowiem. Do tego pojawia się uczucie niestabilności stawu. Wszystko przez to, że w większości przypadków takich urazów dochodzi do wysunięcia się kości głowy ramiennej z panewki stawowej, która przemieszcza się obok.

Uraz stawu barkowego diagnozuje się najczęściej poprzez przeprowadzenie zdjęcia RTG, pomocne staje się też badanie USG.

Samo leczenie barku zależy od urazu. Na pewno przydają się zimne okłady oraz usztywnienie ręki wraz z łopatką i obojczykiem. Lekarz ortopeda może też zalecić zabieg, jakim jest artroskopia barku. Nie jest to operacja inwazyjna – polega na nacięciu skóry i wprowadzeniu specjalnego endoskopu, dzięki któremu medyk może zanalizować powstały uraz. Co więcej, artroskopia barku pozwala także od razu leczyć dysfunkcję, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zabieg jest na tyle bezpieczny i nieinwazyjny, że pacjent nie wymaga rekonwalescencji dłuższej niż 2 tygodni. Ta polega na nałożeniu na kończynę ochronnego i usztywniającego temblaka.

Pamiętajmy, by nie bagatelizować urazu barku, nawet kiedy ból przejdzie. Może okazać się, że doszło do tak rozległego uszkodzenia, którego zniwelowanie wymaga inwazyjnej operacji chirurgicznej.