Co to jest Kalistenika?

KalistenikaKalistenika jest rodzajem ćwiczeń fizycznych, które można wykonywać jedynie przy wykorzystaniu masy własnego ciała. Nie potrzebne są w tym celu żadne przyrządy gimnastyczne czy siłowe – dobrym rozwiązaniem jest jedynie przymocowanie do sufitu czy ściany drążka; można też korzystać z masy mięśniowej innej osoby.

Kalistenika to doskonały sposób utrzymywania doskonałej kondycji i ciała w pełnej sprawności dla osób, które nie mogą pozwolić sobie (przede wszystkim ze względów budżetowych) na uczęszczanie na siłownię czy korzystanie z usług trenera personalnego. Co ważne, kalistenika znana była już w starożytności, właśnie w ten sposób gladiatorzy trenowali przed ostatecznymi bitwami.

Dzisiaj ten rodzaj ćwiczeń zyskuje coraz większą popularność. Jest doskonałą alternatywą dla często zatłoczonych siłowni, z tego typu treningów chętnie korzystają osoby dbające o zdrowy tryb życia. Na to, że kalistenika jest coraz bardziej powszechna wpływ ma też zapewne łatwość wykonywania treningów. Wystarczy odrobina wyobraźni a własny dom, park, boisko szkolne czy plac zabaw dla dzieci stanie się idealną siłownią.

Do najczęściej wykonywanych ćwiczeń w ramach kalisteniki zaliczają się przysiady, brzuszki, podciągania na drążku, pompki różnego rodzaju, mostki, skoki a także figury nieco bardziej akrobatyczne, na przykład stanie na rękach.