Wzdęcia-jak leczyć?
Wzdęcia często są utożsamiane z tym samym co jelitowa produkcja gazów, jako naturalny proces i jej następstwo. Warto jednak wspomnieć, że w jelitach człowieka gazy są produkowane fizjologicznie, nawet w objętości 200ml. Zdrowa osoba może pozbywać się gazów od 14 do 25 razy na dobę. W momencie kiedy jest to utrudnione lub niemożliwe problemem mogą być wzdęcia. Jak leczyć wzdęcia? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ są one najczęściej objawem chorób lub zaburzeń trawiennych przewodu pokarmowego niż chorobą pierwotną. Kiedy wzdęcia stają się problemem, mówi się o zaleganiu gazów w jelitach, jest to dość powszechny objaw, występujący nawet u 30% osób. Przyczyn wzdęć może być bardzo wiele: SIBO, nietolerancje pokarmowe, nadwrażliwości pokarmowe, zaburzenia w obrębie mikrobioty jelitowej, IBS, zbyt duże spożycie produktów fermentujących na jedną porcję (pewnego rodzaju dysfunkcja trawienna przewodu pokarmowego).
Wzdęcia-jakie badania?
U pacjentów z problemami żołądkowo-jelitowymi i wzdęciami z obciążonym wywiadem chorobowym w kierunku SIBO, najczęściej w celu diagnostyki problemu zleca się w pierwszej kolejności test wodorowo-metanowy. Niezależnie od wyniku, w celu poszerzenia diagnostyki i dobrania odpowiedniej diety można wykonać najnowsze badanie mikrobioty jelit (KyberBiom). Badanie mikrobioty jelit pomoże wskazać jakich mikroorganizmów bytujących w przewodzie pokarmowym jest za mało. Może być taka sytuacja, że w przypadku zbyt niskiej liczebności bakterii prebiotycznych efektywność rozkładania błonnika może być zmniejszona. W konsekwencji pacjent może mieć wzdęcia. Jakie badania pomogą dobrać dietę dla pacjenta z dolegliwościami będącymi konsekwencjami zburzeń w obrębie mikrobioty jelitowej? Przede wszystkim najczulsze badanie mikrobioty jelit (np. KyberBiom), które poza pełną analizą mikrobiologiczną przewodu pokarmowego zawiera inne dodatkowe parametry, np. indeks sprawności mikrobioty jelitowej.
Najnowsze badanie mikrobioty jelitowej
Badań mikrobioty jelitowej na rynku, wyróżnia się bardzo wiele, różniących się od siebie zakresem oraz ceną. Najważniejsze, aby badanie mikrobioty jelit opierało się na najnowszych standardach diagnostycznych oraz posiadało odpowiednie certyfikaty. Najczulsze badanie mikrobioty jelitowej (np. KyberBiom), można wykonać w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu. Laboratorium posiada odpowiednie zaplecze merytoryczne i techniczne, dzięki czemu jest w stanie wykonać badanie mikrobioty jelit na wielu poziomach, zarówno w zakresie obserwacyjnym, posiewowym oraz genetycznym. Najnowsze badanie mikrobioty jelitowej oprócz diagnostyki bakterii ochronnych i potencjalnie patogennych, ocenia również liczebność grzybów drożdżopodobnych z rodzaju candida oraz mikrobioty neuroaktywnej (wpływającej na ośrodkowy układ nerwowy) oraz prebioycznej (wpływającej na rozkład węglowodanów w jelicie). Ważnym parametrem ocenianym w najczulszym badaniu mikrobioty jelitowej KyberBiom jest również tzw. indeks sprawności mikrobioty, mówiący o ogólnej kondycji mikroorganizmów i ich zdolności adaptacyjnych do wpływających na nią czynników, oraz indeks FODMAP. Ostatni parametr mówi o skuteczności i zasadności zastosowania diety low- FODMAP u danej osoby. Pozwala to na większą personalizację zaleceń dietetycznych i dopasowanie zarówno żywienia jak i probiotykoterapii do danego pacjenta.