Istnieje powszechna opinia, iż boks powinny trenować jedynie osoby, które cieszą się nie tylko dobrą sprawnością fizyczną, ale również doskonałą kondycją. Jest to jednak opinia mylna bowiem okazuje się, iż boks może zacząć trenować każdy a odpowiednio dobrany trening dla osób początkujących pozwoli im zdobywać umiejętności boksowania krok po kroku wraz z dobrą formą biorąc pod uwagę aspekt wytrzymałości.

Jak przyznają specjaliści z Akademii Sportu, boks jest dziedzina sportową, przy której nie tyle ważne są kwestie fizyczności ochotnika co jego predyspozycje osobowościowe i cechy osobowości. Wiadomym jest, że sport ten wiąże się niejednokrotnie z bólem i ogromnym wysiłkiem fizycznym. Przyszły bokser musi być więc nadzwyczaj wytrzymały, uparcie dążyć do celu, nie zniechęcać się porażkami, być ambitny. Dobry bokser będzie też cierpliwy, ale przy tym uparty i odważny.

Według osób, które ukończyły kurs instruktora boksu, osoby, które odnoszą największe sukcesy w tym sporcie doskonale wiedzą co to honor, nie boją się bólu, przełamywania barier i żmudnej pracy fizycznej. Potrafią się poświęcić dla sportu a przede wszystkim boks jest ich największą pasją – bez zamiłowania do rękawic i ringu nikt nie zrobi postępów.