Jak poprawnie robić pompki?

Robienie pompek

Pompki to jedno z najczęściej wykonywanych ćwiczeń fizycznych. Są łatwe do wykonywania a trening można odbywać niemalże w dowolnym miejscu. Co więcej, pompki nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu, może je swobodnie ćwiczyć każdy, kto jest w pełni sprawny fizycznie.

Zginanie ramion w pozycji podpór leżąc przodem, bo tak nazywa się oficjalnie to ćwiczenie wymaga jednak od nas kilku predyspozycji. Przede wszystkim należy być wytrwałym – ćwiczenia mogą być ciężkie pod względem fizycznym, silnym i umieć odpowiednio się skoncentrować.

Ważna jest również technika a systematycznie i dobrze wykonywane pompki angażować będą niemalże wszystkie mięśnie naszego ciała, w szczególności mięśnie klatki piersiowej, tricepsy i mięśnie brzucha. Zaskoczeniem może być fakt, iż pompki uruchamiają też mięśnie pośladków, nóg a nawet stóp.

Ciekawostką jest też to, że podczas wykonywania pompek można zmieniać pozycję ciała, kładąc nacisk na różne partie ciała. Najczęściej wykonuje się jednak te, które rozwijać mają mięśnie całej klatki piersiowej.

Biorąc pod uwagę aspekt techniczny, aby ćwiczyć pompki w odpowiedni sposób należy wykonać podpór przodem. Nogi mają być złączone, głowa ułożona w taki sposób, by nie patrzeć przed siebie a w podłogę. Ważny jest też rozstaw rąk – dłonie mają być wyprostowane do przodu na taką szerokość, by umożliwić pozycję z tułowiem całkowicie wyprostowanym.

Pompki to nic innego jak opuszczanie ciała w dół oraz wznoszenie go do góry w pozycji wyżej wymienionej. Przy tym wszystkim ważne jest oddychanie – wdech nosem, kiedy opuszczamy ciało i wydech ustami, kiedy je podnosimy.

Ćwiczenie to powinno być wykonywane seriami patrząc na indywidualne predyspozycje ćwiczącego. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług trenera personalnego, który nie tylko pokaże nam profesjonalną technikę wykonywania pompek, ale też doradzi, ile tego typu ćwiczeń wykonywać każdego dnia.