Świeże soki pozbawione dodatkowego cukru to prawdziwe źródło witamin, którym warto uzupełniać codzienną dietę. Taki napój uzyskać można w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zakupić odpowiednie urządzenie, dostosowane pod względem kluczowych parametrów technicznych. Problemem będzie jednak jego wybór. Najpierw bowiem należy zastanowić się, czy lepsza okaże się wyciskarka soków czy może sokowirówka. Oba sprzęty mają swoje wady i zalety, którym należy się przyjrzeć.
Zalety i wady sokowirówki
Zaczynamy od sprzętu, który jeszcze kilka lat temu dominował na rynku. Głównie ze względu na małe zróżnicowanie rynku. Budowa sokowirówki nie jest specjalnie zaawansowana. Nie znajdziemy w niej tak wielu elementów, jak w wyciskarce, dlatego przeważnie wyróżnia się niższą ceną. Oczywiście nie oznacza to, że dostępne na rynku modele są ograniczone pod względem technologicznym. Nowe, profesjonalne sokowirówki potrafią całkiem sporo.
Najważniejszą kwestią wydaje się jednak sposób przygotowania soku. Jak sama nazwa wskazuje, jest on wyciskany z warzyw i owoców – urządzenie wykorzystuje siłę odśrodkową, dzięki której możliwe jest oddzielenie soku od miąższu. Jest on dzięki temu bardzo klarowny, brak w nim charakterystycznych „farfocli”.
Niestety, przekłada się to również na nieco mniejszą ilość składników odżywczych. Mowa tu przede wszystkim o błonniku, którego w soku jest mniej niż w przypadku napoju przygotowanego w wyciskarce. Sokowirówka wygrywa natomiast w szybkości działania – bez przeszkód można włożyć do niej nawet duże kawałki owoców i warzyw, z którymi poradzi sobie w bardzo sprawny sposób.
Zalety i wady wyciskarek
Skoro omówiliśmy sokowirówkę, czas przejść do drugiego sprzętu. Wyciskarki soków są nieco bardziej nowoczesne, co może przełożyć się na dostępność większej liczby funkcji dodatkowych. Przeważnie związane są one z możliwością regulacji – urządzenia tego typu dobrze radzą sobie nie tylko z warzywami i owocami, ale też ziołami.
Jak powstaje sok w takim sprzęcie? Wyciskarka miażdży produkty, dlatego w napoju zazwyczaj znajdują się drobinki miąższu, a on sam jest bardziej gęsty. Warto nadmienić, że urządzenia tego typu przeważnie są wyposażone w mniejsze otwory, dlatego wymagają porcjowania warzyw i owoców. Działają również wolniej.
Wyciskarka wolnoobrotowa zapewnia jednak przy tym znacznie wyższą zawartość błonnika, co dla niektórych osób może być decydujące. Jak ma się sprawa z pozostałymi witaminami i składnikami? Tu sprawa nie jest jednoznaczna. Jak wykazują badania, ich ilość w obu przypadkach jest podobna.
Co więc wybrać – sokowirówkę czy wyciskarkę? Jeśli chcecie wydać mniej i zależy Wam na szybszym działaniu oraz bardziej klarownym soku, lepszym zakupem okaże się pierwszy z omawianych modeli. Wyciskarka znajdzie natomiast zastosowanie u osób stawiających na funkcje dodatkowe, gęstsze, bardziej treści soki oraz wyższą zawartość błonnika. Niezależnie od wybranego sprzętu, przed jego zakupem warto przeanalizować najważniejsze parametry techniczne.