Kulturystą może zostać każdy, kto cieszy się sprawnością fizyczną i nie jest obarczony poważną, przewlekłą chorobą, która by taką aktywność fizyczną uniemożliwiała. O ile jednak predyspozycje techniczne są bezwzględnie istotne to warto również wspomnieć o cechach osobowości, które sprawią, że chętny stanie się zawodowym sportowcem uprawiającym tą dziedzinę sportu.
Oczywiście, kulturystą nie zostaje każdy, kto cieszy się wzorową kondycją fizyczną czy wyrzeźbionym torsem. Ci, którzy odnoszą największe sukcesy w sporcie posiadają szereg cech charakteru, które im to umożliwiają. Przede wszystkim konieczna jest determinacja w dążeniu do celu i wytrzymałość. Każdy, kto ukończył kurs instruktora kulturystyki przyzna, że sport ten wymaga wielu wyrzeczeń i poświęcenia długich godziny na męczącą pracę – do odpowiedniej masy czy rzeźby nie dochodzi się przecież w 5 minut.
Dobrego kulturystę charakteryzuje również zapał do pracy a przede wszystkim miłość do tej dziedziny sportu – trzeba dodać, że Ci najlepsi traktują ją jako pasję czy sposób na życie i poświęcają się jej w 100%. Należy dodać, że kulturystą nie zostanie tylko ten, kto tylko uczęszcza na treningi czy posiadł teoretyczną wiedzę o tym sporcie. Kulturystyka jest obecna w życiu sportowca na co dzień. W Akademii Sportu na przykład zaznacza się szczególnie ważną rolę, jaka jest między innymi odpowiednio prowadzona dieta czy jej suplementacja. Warto zaznaczyć, że kulturysta ma ściśle wyznaczoną wagę, której przekroczyć ani obniżyć nie może.
Jak widać nie jest łatwo zostać kulturystą – są nimi tylko osoby o silnych charakterach, którzy nie boją się ciężkiej pracy, są wytrzymali i konsekwentni.