Przyczyny otyłości u dzieci

projektor interaktywny

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o otyłości wśród dzieci. Jednak już od samego początku 2019 roku możemy spotkać się z informacją, że Polskie dzieci najszybciej tyją w Europie. Dlatego coraz więcej rodziców i pedagogów zastanawia się, w jaki sposób może walczyć z tym problemem.

Gdy jedzenie staje się nadmierną przyjemnością

Jedzenie jest potrzebne do przeżycia i prawidłowego rozwoju organizmu. Jest to możliwe tylko dzięki prawidłowym nawykom żywieniowym bazującym na zdrowej żywności. Niestety dzisiaj sytuacja w tym zakresie jest bardzo niepokojąca, ponieważ wśród dzieci dominują złe nawyki żywieniowe będące główną przyczyną otyłości.

Należy pamiętać, że dzieci dzięki instynktowi wiedzą ile powinny jeść, lecz jednak tutaj pojawiają się schody w postaci niezdrowej żywności jaką są słodycze i fast foody. To właśnie przez nią wybór między jabłkiem a batonem rozstrzygany jest wyborem słodyczy. Dlatego ważne jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu uświadomienie i wprowadzenie zdrowego jedzenia do codziennego jadłospisu maluchów.

Brak ruchu i chęci do podejmowania aktywności fizycznej

Brak aktywności fizycznej jest drugą przyczyną otyłości zaraz po złych nawykach żywieniowych. Wiele osób za taki stan rzeczy winy postęp technologiczny i komputery, lecz nic bardziej mylnego. Zagospodarowanie czasu dziecka spoczywa głównie na rodzicach, którzy powinni podjąć kroki mające na celu zachęcenia dziecka do podejmowania aktywności fizycznej. Dlatego naprzeciw temu problemowi wychodzą szkoły i sale zabaw. Lekcje w-f czy zajęcia ruchowe, w których wykorzystywany jest projektor interaktywny, są przykładami działań, które zachęcają dzieci do ruchu. Jest to szczególnie istotna kwestia, szczególnie gdy uczeń po kilku godzinach lekcji spędzonych w pozycji siedzącej wraca do domu i siada przed komputerem.